Konyhanyelven ez a küzdőhormon, a mellékvese hormonja. Krízisekben úgy biztosít energiát aszervezet számára, hogy megemeli a vércukorszintet, az inzulinszintet, és készenléti állapotot eredményez. Krónikus stressz esetén is folyamatosan magas a cukor és inzulinszint, ami könnyen elvezethet a PCOS, endometriózis, pajzsmirigy működési problémákhoz, allergiához. Fizikai és pszichés stressz hatására is elemkedik a kortizolszint, melynek kulcsszerepe van a sóanyagcsere és a vérnyomás szabályozásában is.

Napi ritmusunk szabályozásában kulcsfontosságú:

  • reggel magas a szintje, napközben csökken, kora este picit emelkedik-főleg nőknél, ha este még ruhákat teregetünk, vasalunk, bekészítjük a holnapi ebédet majd éjszaka elfogy
  • rossz hatással van a kortizol szint periodikusságára a Stressz, alváshiány/éjszakai műszak, a sok szénhidrát és a cukrok. Ezek a tevékenységek megemelik a cukorszintet, nő az inzulinszint, ami hízáshoz vezet.

Megoldás: tudatosan étkezz sokszor kevesebbet, jó minőségű élelmiszereket fogyassz, relaxálj gyakran, pihenj rendszeresen (a legjobb naponta legalább 10 percet), aludj fény és zajmentesen, mert a digitális eszközök kijelzője által kibocsátott kék fény hatására emelkedik a szervezet kortizol szintje. Mindennek eredménye lesz, hogy nem alszol nyugodtan.